Menu

Yeşil Çay ve Yasemin Yapraklı Dondurma

Malzemeler

250ml (1 su bardağı) su
½ bardak (125g) pudra şekeri
10 Yeşil Çay ve Yasemin çayı poşetleri (kağıt etiketleri çıkarılmış)
500ml krema
5 büyük yumurta sarısı

Yapılışı

Yeşil Çay ve Yasemin Yapraklı DondurmaBu dondurma pürüzsüz ve kremamsı bir kıvamdadır. Çay poşetlerinin şurup içinde dik koyarak süzülmesini bekleyin. Uygulama için gerekli miktar 1 litredir.

Su ve şekeri küçük boy bir tencerenin içine koyun. Şeker eriyip kaynayınca kadar sürekli karıştırın. Çay poşetlerini ekleyin ve tamamı su içinde olacakları şekilde aşağı doğru bastırın. 6 dakika boyunca ya da karışım hafifçe kıvam alıp şurup hale gelinceye kadar orta düşük ısıda pişirin.

Şurubu ve çay poşetlerini ısıya dayanıklı bir kaseye dökün ve yaklaşık 1 saat, iyice soğuyuncaya kadar bekletin. Bu sırada, kremayı KitchenAid Stand Mikserin kasesine alın ve çırpma teli aksesuarını takın yumuşak tepecikler oluşana kadar 6. hız ayarında çırpın (fazla karıştırmayın, kıvamı çok yumuşak olmalıdır). Kremayı karıştırma kabından çıkarın ve buzdolabında saklayın. Karıştırma kabını ve çırpıcıyı yıkayıp kurulayın.

Yumurta sarısını temiz ve kuru karıştırma kabına yerleştirin ve çırpıcıyı takın. Hız 6'yı 10 saniye boyunca çırpın, şurubu aynı anda karıştırma kabına dökün. Hız 10'a yükselir ve karışım koyu ve kremsi olana kadar 5 dakika daha çırpın. Stand mikseri durdurun, çırpılmış kremayı ekleyin ve özdeş bir kıvam alana kadar hız 1’de karıştırın. Fazla karıştırmaktan kaçının.

Hızlı çalışarak, dondurma eklentisini stand miksere takın. Hızı 1’e çevirin . Krema karışımını hızlıca dondurma yapma aksesuarına dökün. 15 dakika boyunca veya karışım kalınlaşıp servise uygun krema kıvamı alana kadar karıştırın. Hazırladığınız karışımı bir kaba dökün, en az 4 saat boyunca üstü kapalı şekilde dondurun.

Servis Önerisi

Dondurmayı dondurucudan çıkarın ve servis yapmadan önce 5 dakika yumuşatın. Ev yapımı dondurma, dondurulduğunda çok katı bir formdadır.

İpuçları

Yasemin yapraklı yeşil çay tüm süpermarketlerden temin edilebilir. İstenirse yeşil çay veya sadece yasemin çayı kullanılabilir. Çay yaprakları da kullanılabilir, yumurta sarısına eklenmeden önce iyice süzerek ekleyebilirsiniz.

Etiketler: dondurma yeşil çay
Compare