Menu

Adaptojenler

Son dönemde, sağlıklı yaşam ve beslenme trendlerinin yanı sıra tarif ve reçetelerde de sıkça karşımıza çıkmaya başlayan bir terim var: Adaptojen.

Adaptojenler

Peki bir anda beslenmemizin ve tariflerimizin içinde beliren bu sözcük gerçekten yeni mi? Ya da bunca zamandır bize uzak mıydı? Sözlük anlamı olarak Adaptojen, fiziksel ve zihinsel dış etkilere karşı uyum sağlamayı arttıran, bünyeyi daha dirençli hale getiren bitki/element ve benzeri maddelere verilen ad şeklinde geçiyor.

Adaptojen bitkilere örnek olarak ashwagandha (hint ginsengi),astragalus kökü,rhodiola rosea (altın kök) ve panax ginseng verilebilir. Özellikle, stres ve spor sonrası oluşan yorgunlukla baş edebilmek için bu bitkilerden faydalanmak mümkün. Bu bitkiler ayrıca hafıza fonksiyonları için oldukça etkili olup uyku düzeni için de hazırlanan tarifleriyle klasik papatya çayı ve ılık süt gibi alışkanlıklarımıza alternatif oluşturuyor.

Kısaca, Adaptojenler, şifalı bitkilerin benzersiz bir sınıfıdır, vücudu dengelemeye, onarmaya ve korumaya yardımcı olurlar. Şimdi, içlerinden en çok bilinen ve kullanım alanı yaygın olanlarına birlikte göz atalım:

Adaptojenler

Ashwagandha

Ashwagandha sıklıkla Hint ginsengi olarak adlandırılır.Ashwagandha sadece stres için yardım etmekle kalmaz. Yapılan araştırmalar, farklı tümör türleri (kötü ve iyi huylu), biliş ve hafıza, nörodejeneratif hastalıklar ve beyin sağlığı, iltihaplanma ve artrit üzerinde potansiyel olarak yararlı etkiler olduğunu göstermiştir.

Panax Ginseng

Asya ginsengi (Panax ginseng) iyi bilinen, yaygın bir adaptojendir ve çoğunluk tarafından en güçlü olarak kabul edilir. İnsanlarda, Panax ginseng’in sağlıklı genç yetişkinlerde, sakinliği ve çalışma hafıza performansının bazı yönlerini başarılı bir şekilde geliştirdiği gösterilmiştir.

Bir alt türü olan kırmızı ginsengin ise antioksidan etkileri vardır. Küçük ölçekli çalışmalarda duygudurum ve zihinsel performansı iyileştirdiği, açlık kan şekeri seviyelerini azaltabildiği ve hatta yeni diyabet hastalarının kilo kaybetmesine yardımcı olabildiği bulunmuştur.

Astragalus Kökü

Çin tıbbında kullanılan astragalus’un bağışıklığı arttırdığı ve stresin etkilerinden koruduğunu bilinmektedir. Kadın sporcular için yapılan 2012 tarihli bir araştırmada, Astragalus’un fiziksel performansı geliştirdiğini, vücudun hastalık-destekleyici serbest radikallerden kurtulduğunu, kan dolaşımında glikoz kullanımını geliştirdiğini ve karaciğeri koruduğunu gösterdi.

Adaptojenler

Kutsal Fesleğen

Tulsi denilen, kutsal fesleğen Hindistan’da güçlü bir anti-aging takviyesi olarak bilinir. Kutsal fesleğen, enfeksiyonlar, cilt hastalıkları, hepatik bozukluklar, soğuk algınlığı ve öksürük, sıtma ateşi, yılan ısırığı ve akrep sokması için bir panzehir olarak Ayurveda tıbbının ayrılmaz bir parçası olmuştur.

Buna ek olarak, kutsal fesleğen kan basıncını düşürmeye, nöbet aktivitesini azaltmaya, bakterilerle savaşmaya, belirli mantarları öldürmeye, viral enfeksiyonlara karşı mücadele etmeye, karaciğeri korumaya, bağışıklık sistemi işlevini teşvik etmeye ve ağrı yanıtını azaltmaya yardımcı olabilir.

Meyan Kökü

Meyan kökü enerji ve dayanıklılığı artırması ile bilinir, bağışıklık sistemini güçlendirebilir. Bu adaptojenik bitki ülserin önlenmesine yardımcıdır. Hazım için kullanılır. Meyan kökü diğer yararları arasında yağ azaltma ve kadınlarda androjen ve testosteron düşüşü bulunmaktadır.

Bazılarının reçeteli ilaçlarla etkileştiği ve belirli koşullara sahip kişiler için adaptojenik bitkiler ile önerilmez. Doktorunuza danışma ve iyi bir araştırma gerektirir. Programınıza eklemeden önce herhangi bir ilaç veya rahatsızlık ile çatışıp çatışmadığını öğrenin ve güvenilir kaynaklardan yüksek kaliteli, organik çeşitler satın aldığınızdan emin olun.

İyi yemek, dinlenmek, aktif kalmak, sosyal bağlantıyı sürdürmek, sizi tüm yaşam stresinizi azaltabilen kronik strese karşı korur. Rutininize adaptojenler eklemek sizi kronik stresin zararlı etkilerine karşı daha dirençli hale getirebilir ve vücudunuzun sürekli yüksek kortizol seviyelerine karşı korunmasını sağlar.

Compare